Son zamanlarda çok büyük gelirler elde edildiği öğrenilen YouTube platformundan devlet vergi almaya başlamıştı.  Günümüzde 18 yaşından küçük kitle YouTube’daki içerikleri izlemek ile sınırlı kalmıyor, aynı zamanda içerik üretiyor.Gelir İdaresi Başkanlığı uzmanları İhsan Durlanık ve Naci Yıldırım tarafından Vergi-Algı isimli internet sitesinde paylaşılan ve bu konuya değinilen bir makale, düşünülenin aksine vergi konusunda yaş sınırı olmadığını dile getirdi.

“18 yaşından küçüğüm, her ay para kazanmıyorum, sponsorum vergimi benim yerime ödüyor” düşüncesinin büyük bir yanılgı olduğu ve bu kişilerinde vergisi vermek zorunda olduğu belirtiliyor. Konu hakkında şu ifadelere yer veriliyor;

“Vergi kaydım yok, bir sınır varmış ben o sınırın altında para kazanıyorum, 18 yaşından küçüğüm, her ay para kazanmıyorum, sponsorum vergimi benim yerime ödüyor, mükellef olmayı da düşünmüyorum, Maliye beni nereden bulacak” demeyin.

“Vergi mükellefi olmak için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Bu durumda 18 yaşın altında olan bir YouTuber gelir elde ediyorsa gelir vergisi mükellefi olacaktır. Ancak 29 yaş altında bir YouTuber için önemli bir fırsat söz konusudur. Eğer şartları uygunsa 75.000 TL genç girişimci kazanç istisnasından faydalanma şansı olacaktır.”

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski