Apple, yeni mobil işletim sistemi iOS 14’ü, dün akşam online olarak düzenlediği 2020 Dünya Geliştiriciler Konferansı'nda (WWDC) resmen tanıttı. İşte yeni gelen özellikler! 

- App Library (Uygulama Kitaplığı) özelliği ile iOS işletim sisteminde uzun süredir yer alan uygulama klasörleme özelliği bir adım ile taşındı. Artık uygulamaları klasörlemeye gerek kalmadan App Library bölümünden aradığınız kategorideki uygulamaya hızlıca erişim sağlayabiliyorsunuz.

- Videolara resim içinde resim özelliğini eklendi. Bu sayede ana ekrana geçtiğinizde veya herhangi bir uygulama ile meşgul olduğunuzda video oynamaya devam ediyor.

- Siri, sesli mesaj gönderme özelliğine kavuştu. Siri’den sesli mesaj göndermenizi istediğinde, otomatik olarak kayda başlayacak.

- Mesajlar uygulamasına gelen özellik ile birlikte artık sıkça konuştuğunuz kişileri en üst kısma sabitleyebileceksiniz.

- CarPlay yeni duvar kağıtları ve uygulamalar ile güçlendirilirken, NFC desteği sayesinde iPhone’u araç anahtarına çevirmek mümkün hale geldi. 2021 BMW 5 serisi bu özelliği destekleyen ilk otomobil olacak. Kapının kilidini açmak için telefona dokunmak, aracı çalıştırmak için telefonu araçtaki şarj pedine yerleştirmek yeterli oluyor. Üstelik anahtarınızı iMessage aracılığıyla başkasıyla paylaşabileceksiniz.

- Klavyeye gelen yeni özellik sayesinde klavyeden emoji aratabileceksiniz.

*iOS 14’ün Eylül ayında yayınlanması tahmin ediliyor.*

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski