Sürüm kontrol sistemi olarak Git kullanan yazılım geliştirme projeleri için web tabanlı bir depolama servisi olan Github,  özel depolar için ücretli üyelik seçenekleri sunarken, açık kaynaklı projeler için ücretsizdir.

Geçtiğimiz yıl GitHub, tüm açık kaynak yazılımlarını arşivleme programının bir parçası olarak bir kutup kasasında saklamayı planladığını açıklamıştı. Koronavirüs pandemisi yüzünden bir süre gecikmeli olsa da GitHub, kodların arşivleme işleminin tamamlandığını paylaştığı bir blog gönderisiyle duyurdu.

GitHub blog gönderisinde, “Misyonumuz, kodunuzu bin yıl sürecek bir arşivde saklayarak gelecek nesiller için açık kaynaklı yazılımları korumaktır.” ifadelerine yer verildi.

Blog gönderisine göre, 2 Şubat 2020'de GitHub'daki tüm aktif halka açık depoların bir anlık görüntüsü alındı ve 21 TB'lık depo verisi elde edildi.

GitHub, operasyonun Piql adlı aktif bir veri havuzunun tüm içeriğini kopyalayan ve bu verileri 186 makaralı sertleştirilmiş mikrofilme yazdığı uzun vadeli bir veri depolama şirketi ile ortaklaşa gerçekleştirdiğini söyledi. Piql sözcüsüne göre teknoloji tamamen kendine yeten bir ortamdır ve üzerinde depolanan dosyalar, mevcut teknolojilere bakılmaksızın gelecekte kurtarılabilir olacaktır.

GitHub, İnternet Arşivinin bu yıl Nisan ayında halka açık yazılım veri havuzlarındaki içeriği arşivlemeye başladığını ve ham verileri Web ARChive dosyaları olarak arşivlemek için Wayback Machine'i kullandığını söyledi. GitHub, bugüne kadar 55 terabayttan fazla kod arşivlediğini belirtti.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski