İnternet üzerinden iletişim ve telefon görüşmesi yapılmasını sağlayan bir yazılım olan Skype'ın iOS uygulamasına arka planı bulanıklaştırma özelliği eklendi. Masaüstü versiyonunda geçtiğimiz yıldan beri olan özellik, kullanıcıların dağınık bir odayı veya görüşmede görünmesini istemedikleri şeyleri gizlemesine imkân sağlıyor.

Son olarak görüşmelerde daha fazla kişinin görünmesini sağlayacak yeni bir özellik yayınlayan Microsoft; şimdi de masaüstü versiyonunda 1 yıldır var olan arka planı bulanıklaştırma özelliğini Skype'a getirdi.

Microsoft Teams uygulamasında mevcut olanla aynı olan bu özellik, iPhone ve iPad kullanıcılarının video görüşmesi sırasında arka planı bulanıklaştırmasına olanak sağlıyor. Şirket, bu otomatik arka plan bulanıklaştırma özelliğini geçtiğimiz yıl masaüstü uygulamasına da eklemişti.

Microsoft, kullanıcının bulunduğu odadaki her şeyi bulanıklaştırmak ve görüşmeyi yapan kişini ana odak noktası olarak tutmak için yapay zekâ kullanıyor. Kullanılan yapay zekâ saçları, kolları ve elleri algılıyor, böylece temel vücut diline dair hareketleri bulanıklaştırmanın önüne geçiliyor. Bu noktada yeni özellik ile çevredeki her şeyi tamamen gizlemek mümkün olmasa da video görüşmesinde görünmesini istemediğiniz arka planı ya da dağınık bir odayı gizlemek mümkün hâle geliyor.

iOS işletim sistemlerine de bu özelliğin eklenmesiyle birlikte Skype artık PC, iOS ve iPadOS’da arka plan bulanıklaştırmayı destekliyor. Öte yandan Android cephesinde arka plan bulanıklaştırma hâlen daha bulunmazken kullanıcılarının bu özelliğe ne zaman kavuşacağıysa merak ediliyor.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski