Javascript, client (istemci) tarafında (bilgisayar, tablet, telefon vs.) çalışan son derece gelişmiş bir script (senaryo) dilidir. İnternet üzerinde kullanılan script dilleri arasında en çok kullanılan dil olmakla birlikte birçok hazır kütüphanenin de (JQuery, AngularJS, NodeJS, ReactJS, Bootstrap çatısı vs.) temelini oluşturmaktadır. Javascript, bazı sitelerde her ne kadar bir programlama dilidir dense de bir programlama dili olarak tanımlanamaz. Çünkü Javascript kodlarıyla kendi başına çalışarak bir program yazılamaz. Javascript’in komut yapısı hemen hemen C / C++, Java veya PHP (Hypertext Preprocessor) (üstün yazı ön işlemcisi) (Personal Home Page) (kişisel ana sayfa) gibi dillerle aynıdır. Bu nedenle daha önce C / C++, Java veya PHP gibi dillerle uğraşanlar Javascript dilinin komut yapısını biliyor sayılır.

Web siteleri içerisinde %100'e yakın oranda kullanılan bir dildir ve bu nedenle Javascript dili etkileşimli web sitelerinin vazgeçilmezlerindendir. Javascript, client ile tam etkileşimi sağladığı ve HTML kodları arasında gömülü olarak kullanılabildiği için son derece hızlıdır. Ayrıca Javascript kodlarını çalıştırmak için herhangi bir browser haricinde ek olarak fazladan özel bir derleyiciye ihtiyacınız yoktur. Çünkü tüm browser’lar içerisinde bulunan Javascript Engine (Javascript motoru) sayesinde Javascript komutlarını yorumlayarak işlemleri yerine getirebilir. Javascript kodlamaları birçok özel yazılımda, game engines’da (oyun motorlarında) vs. uygulamalar içerisinde de %100 uyumlu olarak çalışabilmektedir.


Javascript, client ile etkileşebilmek için event yönelimli programlama metodunu kullanır. Ayrıca Javascript OOP (Object Oriented Programming) (nesne tabanlı programlama) imkânı da sunmaktadır. Event’lar , HTML gövdesinin yüklenmesi, bir butona tıklama, bir formun gönderim isteği, bir alana veya içeriğe tıklanması, zamanlamalı işlemler, bir input alanında değişiklik, tıklama veya üzerine gelinmesi, klavye tuşlarına basılması, pencerenin boyut değişimleri vs. gibi birçok işlem olabilir. Event  olduğunda, kod, fonksiyon veya sınıf tetiklenerek script çalışır ve işlem gerçekleşir. Bu neticede client  ile tam etkileşim sağlanmış olur.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski