PHP (Personal Home Page) dinamik web siteleri geliştirebilmek için tasarlanmış, HTML kodları içerisine rahatlıkla yerleştirilebilen, server tarafında çalışan ve sadece kendi yorumlayıcısı olan Zend Engine yani PHP/NG ile birlikte kullanılabilen, genel ağlar için üretilmiş, çok geniş kullanım alanına sahip, open source (açık kaynak) kodlu bir betik ve programlama dilidir. PHP'nin kendi yorumlayıcısı olan Zend Engine’ın yani PHP/NG’nin yaptığı aslında, tüm HTML kodları arasına yerleştirilmiş PHP kodlarını tek tek ayrıştırıp çok hızlı bir şekilde işleyerek web server’ına iletmektir. Bu sayede iletilen kodlar web server’ında saf HTML halinde dönüştürülerek client’lere (istemcilere) gönderilir. 

PHP yapısının önemli bir kısmını C, Java ve Perl gibi dillerden almış, kendisine has özelliklerle bu yapıyı pekiştirmiş, kolay öğrenilen bir dildir. 

PHP günümüzde web tabanlı tüm kodlama dilleri arasında en çok tercih edilen dildir. Nedenleri ise; Kararlılığı, güvenliği, hızı, performansı, gücü, esnekliği, kullanım kolaylığı ve sayılamayacak kadar çok olan marifetleridir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski